Forum Discuţii juridice Executare silită instiintare de plata- societate recuperari creante?
Discuție deschisă în Executare silită

instiintare de plata- societate recuperari creante?

tatal meu a cumparat in rate acum 7-8 ani anumite bunuri si ratele nu le-a akitat complet pe vremea aia (parintii mei la acel timp nu mai locuiau impreauna-deci tatal meu avea o alta adresa si habar nu aveam ce cumpara el si ce facea)...bun...acum 5 ani tatal meu a decedat...
de un an imi tot vin plicuri acasa ( pe adresa din RO) pe numele tatalui cum k are de platit 4400 RON . eu de 2 ani de zile nu mai locuiesc in romania. referitor la una dintre instiintari,mama mea a sunat din strainatate( numarul de telefon apare intotdeauna ca necunoscut) unul dintre consilierii firmei pentru a afla care este problema.nu stiu cum insa consilierul firmei a sunat pe acest numar inapoi in strainatate,spunand ca eu ca mostenitoare a tatalui trebuie sa ii platesc datoriile in valoare de 4400 RON.presupunea k eu sa vin acasa in romania si se va gasi o solutzie.
recent m-a instiintzat o vecina: conform unui alt plic de la firma,dak nu platesc datoria pana pe 19 august ( adik azi) vor veni sa ia lucruri din casa...este posibil asa ceva?
Nu este posibil, cu siguranta nu exista un titlu executoriu. Doar in baza titlului se poate incepe o executare. Nu actionati in nici un fel, nu faceti plati, nu discutati cu ei, pana nu vorbiti cu un avocat.

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU
am inteles ca astfel de datorii sunt prescrise dupa 5 ani. in cazul in care tatal mi le-a lasat mostenire nu se mai aplica acelasi regulament?
asteptati sa primiti ceva de la un executor judecatoresc.altfel stati linistita, cei de la astfel de firme te sperie mereu
nicolae_dana a scris:

asteptati sa primiti ceva de la un executor judecatoresc.altfel stati linistita, cei de la astfel de firme te sperie mereu

am inteles ca astfel de datorii sunt prescrise dupa 5 ani. in cazul in care tatal mi le-a lasat mostenire nu se mai aplica acelasi regulament? tatal meu mai avea niste datorii la sectia financiara insa acelea au fost sterse. si in ce mod as putea eu ca persoana fizica sa pletesc datorille daca eu momentan nu am niciun venit?
Contractul de credit este titlu executoriu.

Mostenitorii unui defunct preiau datoriile acestuia (pasivul mostenirii) doar daca, in termenul de optiune succesorala, acestia accepta in mod tacit/expres mostenirea si nu dau declaratie de renuntare la mostenire.
Dispozitiile codului civil reglementeaza aceasta procedura.

Posibil ca acel debit sa fie prescris (termenul general de prescriptie fiind de 3 ani de la data scadentei debitului) insa depinde si de continutul/clauzele contractului (in speta-data scadentei creditului).